Best Annual Event Winner

• Chalk the Block

Runner Up

• Neon Desert Music Festival

Top 7

 • Downtown Street Festival

 • Hyundai Sun Bowl

 • Winterfest

 • El Paso Sun City Pride

 • Monster Truck Jam

 • El Paso Fashion Week

 •  St. Anthony's Bazaar

           

Best Bartender Winner     

• Patricia Aveytia - Gringo Theory

Runner Up           

• Chyna Fierro - Touch Bar & Nightclub

Top 8

• Brenda - L and J's

• Taylor Aikman - King's X

• Edward Angel

• TJ Salas - Briar Patch

•  Asher Mercado - Hope And Anchor

•  BJ Martinez - The District

• Quincy Oshiro -Wallflower

• Misty Honeycut - Ardovinos Desert Crossing

           

Best Chef Winner       

• Ben Sanchez - Cattleman's Steakhouse

Runner-Up

• Rudy Valdez - Crave

Top 8

• Steven Hernandez - Steve'Os

• Rulis Gonzalez - Rulis International Kitchen

• Kaedama Dudes

• Fidel - Ardovino's Desert Crossing

• Ji Hun Hong - Dragonfly Sushi

• Danny Song - Makoto Sushi

• Aldo Abraham Mora - Cafe Central

• Kass - Sabertooth Food Co

           

Best Local Clothing Boutique Winner       

• Ella Blu

Runner-Up

•Starr Western Wear

 Top 8

• Chuco Relic

• The Red Door vintage

• On Next Sunday

• Posh Bridal

• GAL

• Trend Society

• So Chic

• Dos Femmes

           

Best Coach Winner

• Edwin Rodriguez - El Paso Chihuahuas

Runner-Up

• Cory Herman - El Paso Rhinos Hockey

Top 8  

• Anthony Carter - Hanks High School Wrestling

• Sergio Delgado -Bel Air HS boys Soccer

• Tony Harper - Cathedral Basketball

• Coach Kevin Cross - UTEP Soccer

• Coach Farley - Swimming El Paso High

• Jesse Perales- Del Valle football

• Stephen Flores- St. Raphael's

• Mike McLain - Eastwood cross country

           

Best Counselor/Therapist Winner    

• Dr. Elizabeth L. Richeson, Ph.D., M.S. PsyPharm

Runner-Up

• Cathy Gaytan- El Paso Child Guidance Center

Top 8

• Living Hope Christian Counseling Bob & Kia Hart

• Brenda Amador Schulz, LPC -  Namaste Tribe

• Dr. Jean Joseph-Vanderpool, MD

• Alejandra Dozal, MEd, LPC - Counseling Center of Expressive Arts

• Richard Patterson

• Daniel R. Tovar LPC

• Joe Martinez, LPC

• Jeanette Gutierrez, LPC

           

Best Dance Studio Winner    

• Ballet Folklorico of El Paso

Runner-Up  

• Champion Dance Studio

Top 8           

• Shundo Ballroom Dance Studio

• Desert Eagle Productions

• Fit Pole

• LAT Studio

• Elite Academy of Dance

• El Paso Ballroom Dance Academy

• New Horizon Dance Academy

• British Ballet Academy

           

Best Dentist Winner  

• EP Dentistry 4 Kids

Runner-Up

• Dr. Jim Bowden, DDS

Top 8

• Vista Hills Family Dental

• Dr. Scott Stein, DDS

• Kool Smiles

• Salome & Lyon Family Dentistry

• The Croc Doc

• Star Kids Pediatric Dentristry

• Texas kids dental

• Dr. David A. Cenk

• Marquez Integrative Dental

           

Best Elected Official Winner 

• Richard Wiles

Runner-Up

• Veronica Escobar

Top 8           

• Dee Margo

• Andrew Haggerty

• Joe Moody

• Joe Pickett

• Jo Anne Bernal

• Laura Strathman

• Vince Perez

           

Best Engineering Firm Winner    

• HKN Engineers

Runner-Up    

• Conde Inc.

Top 8

• Parkhill, Smith, and Cooper

• TRE and Associates

• SLI

• Brown & Caldwell

• Frank X. Spencer & Associates

• brock and bustillos

• Stubb's Engineering

• CEA Group

           

Best Event Series Winner    

• Plaza Classic Film Festival

Runner-Up

• Music Under the Stars

Top 6          

• Movies in the Canyon

• Cool Canyon Nights

• Alfresco! Fridays

• Last Thursday's Art Walk Downtown

• Friday at the Fire - Freedom Crossing at Fort Bliss

• State Line Music Series

           

Best Family Doctor Winner  

• Dr. Roberto Canales

Runner-Up          

• Dr. Joseph H. Segapeli, MD

Top 8

• Dr. Jigdish Patel

• Dr. Nicolas Rich

• Dr. Mary Brower

• Dr. Rafael Amendariz

• Dr. Juan Perez

• Dr. Huma Y. Lodhi

• Dr. Rana Kronfol

• Dr. Oscar Aguilar

• Dr. Ricardo Reyna III

           

Best Family Outing Winner 

• El Paso Chihuahuas Baseball

Runner-Up

• Cattleman's Steakhouse

Top 8   

• El Paso Zoo

• Chalk the Block

• Peter Piper Pizza

• Topgolf

• Upper Valley Artist and Farmers Market

• Downtown Art and Farmer's Market

• Western Playland

• El Paso Locomotive Soccer

           

Best Financial Institution Winner  

• GECU

Runner-Up     

• Wells Fargo Bank

Top 8          

• Chase Bank

• WestStar Bank

• TFCU

• First Light Federal Credit Union

• Bank of America

• Navy Federal Credit Union

• USAA National Bank

• First convenience bank

           

Best Holistic and Healing Winner       

• Casa de Yoga

Runner-Up 

• The Woodhouse Day Spa

Top 8    

• Hot Box Yoga

• Massage Envy - El Paso West

• Blush Boutique & Spa

• The Float Spa

• Green Tea Massage

• Happy Feet

• BienEstar Massage and Spa

• Selah Salon & Spa

           

Best Indoor/Recreation Winner   

• Franklin Mountains State Park

Runner-Up          

• White Sands National Monument

Top 8          

• Wet 'N' Wild Waterworld

• Top Golf

• La Vina Winery Tours

• Hueco Tanks State Park

• Wyler Aerial Tramway

• Mount Cristo Rey (hiking)

• Scenic Sunday's

• Red Sands

           

Best Kids Birthday Spot Winner    

• Peter Piper Pizza

Runner-Up

• El Paso Chihuahua's

Top 8

• Dave & Buster's

• El Paso Zoo

• Bob-O's

• Rockin' Jump

• Chuckie Cheese

• Jungle Jaks

• Adventure Zone

• Topgolf

           

Best Lawyer Winner 

• Parra Law

Runner-Up           

• Wyatt Underwood Trail Lawyers

Top 8     

• Ruben Ortiz

• Lovett Law Firm

• Cynthia Lopez

• James Kennedy

• Jo Anne Bernal

• Alexandria Serra

• Lyda Ness

• Edgar Borrego

           

Best Local Architect/ Architecture Firm Winner  

• Root Architects

Runner-Up         

• MNK Architects

Top 8 

• Wright & Dablin Architects, WDA

• McCormick Architecture, LLC

• Parkhill, Smith & Cooper Inc.

• Edgar Lopez, In*Situ Architecture

• Bill Helm, in*situ architecture

• Martina Lorey Architects, Inc.

• Exigo Architecture

• Carlos Lievanos (Liev Architecture)

• Loya Wilke Architects

           

Best Local Entrepeneur Winner    

• Mel Maese - Pizza Joint

Runner-Up       

• Rosa Saenz, Carlos &Mickey's

Top 8        

• Chelsie Evaldi - Chuco Relic

• Carlos Diaz De Leon - Touch Bar

• Hector and Robert Chavez Lijuro Productions

• Kai Malachi - TKFit

• Chris Lewels- Hope And Anchor, Blackbird, Happy's, Sabertooth

• Josh Safford- Smallcakes

• Octovio Gomez, Rudy Valdez, Nick Salgado

• Vivi Madero- Fox Labyrinth Piercing Studio

           

Best Local Monument/Landmark Winner  

• Star on the Mountain

Runner-Up

• Plaza Theatre

Top 8

• San Jacinto Plaza

• Scenic Drive

• El Paso High School

• Mount Cristo Rey

• Franklin Mountains State Park

• McKelligon Canyon

• Concordia Cemetery

• Hueco Tanks State Park and Historic Site

           

Best Local Local Non-Profit Winner         

• El Paso Humane Society

Runner-Up           

• The Rio Grande Cancer Foundation

Top 8

• Animal Rescue League of El Paso

• Child Crisis Center of El Paso

• MuttLove Dog Rescue

• Borderland Rainbow Center

• Center Against Sexual and Family Violence

• El Pasoans Fighting Hunger Food Bank

• Ronald McDonald House Charities

• Miss El Paso America

• Mustard Seed Cafe

           

Best Medical Specialist Winner      

• Dr. Christine Brandl, MD - OBGYN

Runner-Up          

• Dr. Henry Garcia - OBGYN

• Dr. Michael Annabi, MD - Internist

• Dr. David Monticone- OBGYN

• Dr. Stephanie Han, MD - Oncology

• Anne Hale

• Dr. Keith Johnston, MD - Orthopedic Surgeon

• J. Salvador Saldivar, MD - OBGYN

• Dr. Jorge Villarreal - Ob/GYN

• Dr. Oscar M. Aguilar- MD

           

Best Museum/Gallery Winner     

• El Paso Museum of Art

Runner-Up          

• El Paso Holocaust Museum

Top 8        

• El Paso Museum of History

• War Eagles Air Museum

• Glasbox

• Hal Marcus Studio & Gallery

• UTEP Special Collections

• International Museum of Art

• El Paso Museum of Archaeology

• San Elizario Historic Art District

           

Best New Business Winner 

• El Paso Billboard Trucks

Runner-Up    

• Shop915

Top 8

• Rush Cycle

• Glide Scooters

• Bomb Beauty

• Mini Artbox

• In Bloom

• All My Sons Moving & Storage

• Flor De Barro Gallery

• Xing Promotions

           

Best Place for Hair Winner 

• Barragan's Salon and Spa

Runner-Up     

• Selah Salon & Spa

Top 8

• Westend Hair Company and Day Spa

• Foliage Day Salon and Dayspa

• Nicholas Reyes Hair Salon

• The Beauty Bar

• ELEVEN | SIXTEEN Hair & Makeup studio

• Tousled

• UrNewImage

• The Mix

           

Best Place for Pet Care Winner     

• East El Paso Animal Hospital

Runner-Up  

• Vista Hills Animal Hospital

Top 8

• Eastwood Animal Clinic

• Crossroads Animal Hospital

• Country Club Animal Clinic

• Mobile Pet Vet

• Northeast Veterinary Clinic

• Dr C's mobile

• Coronado Animal Clinic

• PetsMart

           

Best Place to Buy A Car

• Viva Auto Group - Chevrolet, Ford, Nissan, KIA, Mitsubishi, Powersports, Mazda, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram

Runner-Up

• Hyundai of El Paso

Top 8 

• Fox Auto Group Toyota, Scion, Lexus

• El Paso Honda

• Casa Nissan

• Poe Toyota

• Casa Ford, Lincoln, Mercury

• Rudolph Honda

• Rudolph Chevrolet

• Carmax

           

Best Place to Buy Jewelry Winner

• Susan Eisen Fine Jewelry & Watches

Runner-Up

• Johnson Jewelers

Top 8

• Kay Jewelers

• Jared

• Kendra Scott

• Helzberg Diamonds

• The Red Door Vintage

• James Avery Jewelry

• Fox Labyrinth Piercing Studio

• Ben Bridge Jeweler, formerly Lacy & Co.

           

Best Place to Get Fit Winner

• Planet Fitness

Runner-Up

• EP Fitness

Top 8

• TKFit

• Anytime Fitness

• Casa de Yoga

• CrossFit 915

• YMCA

• Get Lifted

• Raw Fitness

• Han's Martial Arts

• Golds

• Hot Box Yoga

• PUSH Fitness & Athletic Training

• UTEP Recreation Center

• Orange Theory Fitness

           

 Best Place to Golf Winner   

• Butterfield Trail Golf Course

Runner-Up

• Topgolf

Top 8

• El Paso Country Club

• Coronado Country Club

• Painted Dunes

• Ascarate Municipal Golf Course

• Horizon Golf Conference Center

• Lone Star Golf Club

• NMSU Golf Club

• Anthony Country Club

          

Best Place to Manscape Winner     

• Sports Clips

Runner-Up

• Chuco Barbas

Top 8

• Notorious Barber Shop

• Oscar the Barber

• Capone's barbershop 1

• Abel's Barber Shop

• Blessed Barber Studio

• Barragan's Salon and Spa

• Mando's Hair Design

• Westend Hair Co.

           

Best Place to Take a Date Winner 

• Alamo Drafthouse Cinema

Runner-Up

• Cattleman's Steak House

Top 8

• Ardovino's Desert Crossing

• Anson11

• Topgolf

• Cafe Central

• Ruth's Chris Steak House

• Dave & Buster's

• UTEP Dinner Theater

• Touch Bar & Nightclub

Best Plastic/Cosmetic Surgery Winner

• Dr. Ozan Sozer

Runner-Up

• Dr. Frank Agullo

Top 8

• Dr. Marco Gonzalez

• Dr. Scot Martin

• Dr. Mark Jabor

• Dr. Dale Reynolds

• Dr. H Nassour

• Dr. Lyle Weeks

• Dr. Humberto Palladino

• Dr. Anh Lee

           

 Best Public Art Winner      

• Los Lagartos - San Jacinto Plaza

Runner-Up

• Lincoln Park Murals

Top 8

• Airway Interstate 10

• Two Worlds - Montecillo

• Radiance - El Paso International Airport

• Lmara - El Paso Zoo

• The Cloud - UTEP

• Borderland Jam by Myker Yrrobal

• Home - Durango Street Pedestrian Bridge

• Ho Baron Sculpture Garden

           

Best Radio DJ Winner

• Johnny Kage 104.3 HIT FM

Runner-Up

• Mike and Trisha -  KISS FM

Top 8

• Buzz Adams, KLAQ

• DJ Nitro, EXAfm 98.3

• Lisa Sanchez, KLAQ

• Monica Castillo, Power 102

• Bob Pickett, KHEY 96.3

• DJ Javi, 104.3 HIT FM

• Mike Guerrero, 92.3 The Fox

• Sargent Preston - 92.3 the FOX

• Monika Kiss-fm

           

Best Spa Winner  

• Woodhouse Day Spa

Runner-Up

• Barragan's Salon and Spa

Top 8

• Massage Envy

• Foliage Salon and Spa

• Hippie Girl Spa

• Blush Boutique and Spa

• Touch Discount Day Spa

• Selah Salon & Spa

• Westend

• The MedSpa at Southwest Plastic Surgery

           

Best Specialty Shop Winner 

• Chuco Relic

Runner-Up

• So El Paso

Top 8

• All That Music

• Collectibles

• The Red Door Vintage

• The Headstand

• Fox Labyrinth Body Piercing & Fine Jewelry

• Piercing Poli's

• Bomb Beauty

• Up and Running

           

 Best Sports Team Winner    

• El Paso Chihuahuas

Runner-Up

• El Paso Rhinos

Top 8

• Locomotives

• Sun City Roller Girls

• Hanks High School Girl's Wrestling

• UTEP Women's Basketball

• UTEP Men's Basketball

• Andress Football

• Eastwood Varsity Football

• Canutillo Football

           

Best Tattoo Shop Winner   

• Sun City Tattoos

Runner-Up

• Golden Goose Tattoo

Top 8

• House of Pain

• Aspired Vision Tattoo

• West Texas Tattoo

• Dapper Ink Tattoo

• Ink Spot

• Dreadful Things

• Ink Society Tattoo Studio

• Crimson Veil

           

Best Technology Firm (IT) Winner

• Makios Technology

Runner-Up

• Novatech Systems

Top 8

• CurreyAtkins

• DCI Technology

• Spectrum Technologies

• Net Tech Consulting

• Varay Managed IT

• ESEI

• Excellent Network

• Sun City Cabling

          

Best Thrift/Secondhand/Consigment Store Winner      

• Uptown Cheapskate

Runner-Up

• The Red Door Vintage

Top 8

• Savers

• Bronco Swap Meet

• Fox Plaza

• Goodwill

• All That Music & Video

• Plato's Closet

• Once Upon a Child

• El Paso Punk Rock Flea Market, The

• Dreadful Things

           

Best Trainer Winner 

• Trainer Kai

Runner-Up

• Shane and Lizzy Martinez

Top 8

• Alicia Ramos

• Benji Mercado

• Eddie Vasquez - E.D.S

• Ivan Sanchez

• Octavio Urias

• Katrina Forti

• Mike Contreras - PUSH FITNESS

• Paul Smith

           

Best TV Newscaster Winner

• Estela Casas KVIA ABC 7

Runner-Up

• Stephanie Valle, KVIA Ch. 7

Top 8

• Erika Castillo KFOX 14

• Robert Holguin KFOX 14

• Kandolite Flores, KFOX Ch. 14

• Daniel Marin, KTSM NBC 9

• Hillary Floren

• Iris Lopez, KVIA Ch. 7

• Patty Maese

• Kezhal Dashti, KFOX Ch. 14

Best Wedding Venue Winner        

• Epic Railyard

Runner-Up

• Grace Gardens Event Center

Top 8

• 150 Sunset Event Center

• Cattleman's Steakhouse

• Ardovino's Desert Crossing

• Old Mesilla

• El Paso Municipal Rose Garden

• Jardines Arco Iris

• La Vina

• Keystone Heritage Park and Desert Botanical Garden